Анонс

Фільм Кіри Муратової «Три історії» знято з програми

Фільм із «Української квір-ретроспективи» фестивалю SUNNY BUNNY «Три історії» (1997) Кіри Муратової знято з програми через повідомлення від Державного агентства України з питань кіно 23 червня про невидання дозволу на його показ.

Держкіно не надало дозволу на демонстрацію фільму через присутність в одній із ролей російського актора, включеного до «Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України» Мінкульту. Слід зауважити, що цей фільм не належить до списку відеопродукції, забороненої в Україні, куди входять твори, в яких міститься популяризація, агітація, пропаганда тощо будь-яких дій правоохоронних органів, збройних сил, інших збройних, військових чи силових формувань держави-окупанта чи Совєтського Союзу - адже він створений задовго до 2014 року, і, безумовно, ніяк не підходить під такий опис, бо Муратова критикувала в своєму кіно совєтську владу й пізніше різко висловлювалася проти влади російської.

Команда фестивалю включила фільм до програми передусім через присутність ЛҐБТК-персонажів у фільмі (й, що важливо, прийняття іншими героями ідентичностей цих персонажів). Крім того, більшість доробку цієї видатної української режисерки можна і треба розглядати зокрема з погляду квір-кіно, бо чимало з них є глибинно квірними навіть без відкритого представлення ЛҐБТКІА+ історій чи героїв/героїнь. Врешті, «Три історії» належить до списку 100 найкращих українських фільмів в історії, створеного Довженко-Центром на основі масштабного опитування української кіноспільноти, поруч із сімома іншими фільмами Муратової (до слова, це найбільша кількість фільмів одного режисера чи режисерки в цьому списку).

Як би нам це зараз не подобалося - Муратова створила ряд фільмів у копродукції з росією (до російсько-української війни), а в її стрічках знімалися в тому числі російські актор_ки. Все ж це не можна вважати визначальною характеристикою її робіт, бо це спадок української культури, що є набагато масштабнішим за окремих осіб. Хай і прикро, що цей спадок має спільне з нашим ворогом, але його не можна стирати.

Безумовно, ми приймаємо рішення Держкіно, тож прибираємо стрічку з програми, а відповідні сеанси будуть замінені показами інших фільмів SUNNY BUNNY. Зауважимо, що всі інші фільми з програми затверджені агентством до демонстрації на фестивалі.

Інші новини